Skip primary navigation

POHON VŠECH KOL (AWD) – ÚVOD

skip.tertiary.navigation

POHON VŠECH KOL (AWD) – ÚVOD

Pohon všech kol se stal nesmírně oblíbeným prvkem výbavy a pro mnohé je rozhodujícím faktorem při výběru vozu. Nabídka vozů se systémem AWD je široká – od hatchbacků a sedanů po SUV či sportovní vozy. Co znamená systém AWD a proč je užitečný?

Firesand Metallic Orange F-TYPE SVR driving on race track

CO JE POHON VŠECH KOL (AWD)?

Pohon všech kol dodává řidiči větší jistotu při jízdě na jakémkoli povrchu v jakémkoli počasí. Systém rozděluje výkon motoru na všechna čtyři kola, nikoli pouze na dvě, a tím kolům zajišťuje lepší trakci. Vozy s pohonem všech kol nabízejí zvýšenou stabilitu a dokonalejší ovládání na štěrku i náledí.

Systém je stále aktivní, pracuje nepřetržitě a z pohonu dvou kol přepíná na pohon všech kol bez zásahu ze strany řidiče. Pohon všech kol nezvyšuje pouze vaši bezpečnost, špičková trakce rovněž přináší dynamičtější ovládání a lepší stabilitu při temperamentnějším stylu jízdy.

Caesium Blue F-PACE driving on road

ROZDÍL MEZI POHONEM VŠECH KOL (AWD) A POHONEM ČTYŘ KOL (4WD)

Systémy AWD jsou převážně ovládány elektronicky, spíše než mechanickými součástmi a primárně jsou instalovány do silničních vozů. Zajišťují vozu optimální trakci na jakémkoli povrchu v jakémkoli počasí. Systémy 4WD jsou naproti tomu složitější a obsahují více mechanických součástí. Instalují se do vozidel určených pro náročnou jízdu v terénu, kde snadno zdolají velké kameny, přebrodí hlubokou vodu či vyjedou do strmého svahu.

Jaguar range image F-PACE, XF, XE, XJ and F-TYPE

SYSTÉMY POHONU VŠECH KOL (AWD) ZNAČKY JAGUAR

Všechny modely Jaguar jsou dostupné s pohonem všech kol. Náš luxusní vlajkový sedan XJ je dostupný s pohonem všech kol s točivým momentem na vyžádání (Torque-On-Demand). Všechny naše ostatní modely F‑TYPE, XE, XF a F‑PACE jsou vybaveny pohonem všech kol s inovativní a jedinečnou technologií Intelligent Driveline Dynamics (IDD). Oba systémy fungují tak, že při běžných jízdních podmínkách přenášejí 90 % točivého momentu na zadní kola. Všechny naše vozy se systémem AWD díky tomu nabízejí typický dynamický jízdní projev značky Jaguar a přinášejí lepší zážitky z jízdy.

Zjistí-li systémy, že je třeba zvýšit trakci, plynule přenesou nezbytný točivý moment na přední kola a vozu zajistí lepší stabilitu. Systémy pracují nepřetržitě pro zajištění optimální rovnováhy mezi trakcí a výkonem, takže v okamžiku, kdy zjistí, že dodatečná trakce není třeba, výkon se přenese zpět na zadní nápravu.

INTELLIGENT DRIVELINE DYNAMICS (IDD)

Pohon všech kol (AWD) značky Jaguar se systémem Intelligent Driveline Dynamics (IDD) zaujímá mezi ostatními systémy pohonu všech kol výjimečné místo, neboť byl speciálně vyvinut pro modely F-TYPE, XE, XF a F-PACE. Pohon AWD se systémem IDD značky Jaguar je předvídavý na rozdíl od ostatních pohonů všech kol, které se aktivují teprve při ztrátě trakce. Vypočítá-li systém, že dojde ke ztrátě trakce, preventivně přenese točivý moment na kola s lepší přilnavostí, a tím vozu předem zajistí naprostou kontrolu a stabilitu.

ZJISTĚTE VÍCE
Italian Racing Red Jaguar XE driving on road
All wheel drive XJ driving on snowy mountain road

TOČIVÝ MOMENT NA VYŽÁDÁNÍ (TORQUE‑ON‑DEMAND)

Vyspělý systém pohonu všech kol s točivým momentem na vyžádání značky Jaguar je dostupný u modelu Jaguar XJ. Mimořádně citlivá technologie zajišťuje točivý moment kolům s největší přilnavostí, a tím poskytuje vozu nepřetržitý kultivovaný a hbitý jízdní projev. Dokonalá trakce a ovládání nabízejí jistou jízdu na jakémkoli povrchu v jakémkoli počasí.

ZDOKONALENÝ VÝKON

Systémy AWD značky Jaguar zdokonalují jízdní dynamiku vozu na suchém povrchu, nikoli pouze v podmínkách s nízkou trakcí. Přínos systému AWD pocítíte ve všech modelech značky Jaguar, bez ohledu na to, zda právě jedete po polní cestě nebo závodní dráze.

Firesand Orange Metallic F-TYPE driving on road