1. NOVÝ ZVUK

  S elektromobily v ulicích se navždy změní také zvuk našich měst.

  • Všichni, kdo někdy sledovali (a poslouchali) závody Formule E vědí, že elektromobily (BEV) jsou mnohem tišší než vozy s klasickými spalovacími motory. Tato relativně nízká hlučnost je také jedním z faktorů, které umožnily pořádání závodů Formule E ve městech, kde by Formule 1 mohly mít potíže. Závody Formule E tak lze pořádat i v zastavěných a hustě obydlených oblastech.

   Absence hluku bude rovněž charakterizovat nové silniční elektromobily Jaguar a je tak dobrou zprávou zejména pro města – pro řidiče i obyvatele. Nepřítomnost hluku však s sebou nese i několik potenciálních problémů.

   Koncept I-PACE | Nový zvuk

  • „Města budou díky elektromobilům mnohem tišší. Snižujeme hlučnost všech našich vozů již řadu let, ale technologie nových elektromobilů nás staví před zajímavý paradox – nyní jsou až příliš tiché. Vzniká tak možnost, že by je chodci nemuseli slyšet přijíždět. Jako uživatelé města jsme proto povinni zajistit, aby naše vozy byly bezpečné a ohleduplné.“
   Iain Suffield, technický specialista NVH, Jaguar Land Rover

   Vozy Jaguar měly vždy pověst automobilů se skvělým zvukem, a nové elektromobily Jaguar nebudou žádnou výjimkou. Aby byl elektromobil bezpečně slyšet při nízkých rychlostech, poskytneme mu nový typ zvuku, který upozorní ostatní účastníky silničního provozu, že se blíží a kam směřuje. Současně by měl zvuk vtáhnout řidiče do řízení a poskytovat mu zpětnou vazbu o dynamickém chování vozu. Na to, jak budou tyto různé zvuky znít, si však budou muset zákazníci počkat až do zkušební jízdy s novým sériovým modelem, který bude na trh uveden v roce 2018.