1. ZÍSKÁVÁME ENERGII NAVÍC

  Díky zkušenostem a poznatkům získaným během závodů děláme obrovský pokrok v segmentu silničních vozidel. Inovativní technologie regenerativního brzdění našeho závodního vozu I‑TYPE nám u konceptu našeho prvního elektromobilu pomáhá získat více energie.

  • Věděli jste, že během jediného závodu dokáže závodní vůz Formule E týmu Panasonic Jaguar získat chytrým brzděním tolik energie, že s ní lze prodloužit dojezd vozu až o 15 %? Jak? Díky využití nejmodernější technologie regenerativního brzdění (rekuperace), která je také jednou z důležitých funkcí konceptu silničního elektromobilu I‑PACE.

   V běžném vozidle vybaveném spalovacím motorem dochází ke zpomalování vozidla konvenčními brzdami využívajícími princip tření, při kterém jsou brzdové destičky přitlačovány na brzdové kotouče. Kinetická energie vozidla se přitom mění na teplo, které je nevyužito. U ryze elektrických vozidel (BEV) však lze kinetickou energii z elektromotoru přeměnit na elektrickou energii využitelnou k dobíjení akumulátoru, čímž se zvýší počet kilometrů, které můžete ujet na jedno nabití.

   Video: Koncept I-PACE | Získáváme energii navíc

   Zatížení při závodech elektrických vozů umožňuje reálně vyzkoušet limity jednotlivých součástí vozidla, a protože se značka Jaguar zabývá vývojem jak závodních, tak silničních elektromobilů, jsou výsledkem výhody v obou těchto oblastech.

  • „Získané zkušenosti a znalosti z vývoje komponentů elektrického pohonu můžeme bezprostředně využívat při výrobě nových generací elektromobilů Jaguar.“
   Richard Devenport, vedoucí výzkumu, technologie Formule E

   Když si vyzkoušíte rekuperaci při brzdění v novém elektromobilu Jaguar, pravděpodobně změníte i svůj styl jízdy. Jakmile se řidič naučí lépe odhadovat setrvačnou energii elektromobilu, stane se jízda „na jeden pedál“, kdy se většinu času používá pouze akcelerátor, naprostou přirozeností.

   Bez ohledu na tyto významné technologické změny nezapře koncept Jaguar I‑PACE ani na okamžik svůj původ.

   „Je to elektromobil, ale především je to Jaguar, proto musí dělat čest vlastnostem, které naši zákazníci u svých vozů Jaguar znají a milují. Je bez jakýchkoli pochyb, že vůz musí mít dokonalý interiér i exteriér. Musí být pohodlný a kultivovaný a současně musí umět nabídnout vzrušení a mimořádnou jízdní dynamiku. A právě to jsou vlastnosti, které ke konceptu I‑PACE přilákají zcela novou skupinu zákazníků.“
   Ian Hoban, produktový ředitel, Jaguar